• City Lights

    ★★★★★

  • Morocco

  • All Quiet on the Western Front

  • The Blue Angel

    ★★★★

  • City Girl

    ★★★★

  • Diary of a Lost Girl

    ★★★★

  • The Skeleton Dance

  • Lucky Star

  • Un Chien Andalou

    ★★★★½

  • Pandora's Box

    ★★★★½

  • The Docks of New York

    ★★★★

  • The Wind

  • The Cameraman

    ★★★★½

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • Steamboat Bill, Jr.

    ★★★★½

  • The Crowd

  • The Last Command

    ★★★★½

  • Sadie Thompson

  • The Circus

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

  • Underworld

    ★★★★

  • Wings

    ★★★★

  • Napoleon

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The General

  • Faust

    ★★★★

  • The Scarlet Letter

  • Ménilmontant

    ★★★★

  • Battleship Potemkin

    ★★★★★

  • Tartuffe

    ★★★½

  • The Big Parade

  • Go West

  • The Gold Rush

    ★★★★½

  • Strike

    ★★★★

  • The Last Laugh

    ★★★★★

  • Greed

  • The Navigator

    ★★★★

  • Sherlock, Jr.

    ★★★★★

  • Return to Reason

  • Safety Last!

    ★★★★

  • Dr. Mabuse, the Gambler

    ★★★★

  • Nosferatu

  • Orphans of the Storm

  • The Kid

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

  • Way Down East

  • One Week

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • True Heart Susie

    ★★★½

  • Broken Blossoms

    ★★★★

  • I Accuse

    ★★★★½

  • A Dog's Life

  • Rapsodia Satanica

    ★★★

  • The Immigrant

  • A Man There Was

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

  • The Hairdresser

  • The Infernal Cauldron

  • A Trip to the Moon

  • Demolition of a Wall