Luka has logged 418 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Ref

The Ref

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drillbit Taylor

Drillbit Taylor

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Adam

Adam

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
American Sniper

American Sniper

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
45 Years

45 Years

2015
×
★★★½
Edit this entry  
14
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
After Class

After Class

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Adam

Adam

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Love Actually

Love Actually

2003
×
Read the review Edit this entry  
01
Feast of the Seven Fishes

Feast of the Seven Fishes

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
She's Funny That Way

She's Funny That Way

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Age Out

Age Out

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
My First Kiss and the People Involved

My First Kiss and the People Involved

2016
×
★★½
Edit this entry  
21
Pieces of April

Pieces of April

2003
×
Edit this entry  
21
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
After the Wedding

After the Wedding

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Funny Story

Funny Story

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
½
Edit this entry  
14
Lolita

Lolita

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★★
Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Palindromes

Palindromes

2004
×
★★★
Edit this entry  
09
The Homecoming

The Homecoming

1973
×
★★★
Edit this entry  
09
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★½
Edit this entry  
06
Winstanley

Winstanley

1975
×
Read the review Edit this entry  
05
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
Read the review Edit this entry  
04
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry