Sort by

Scott has logged 230 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
Way Out West

Way Out West

1937
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Source Code

Source Code

2011
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mosul

Mosul

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★½
Edit this entry  
17
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Constantine

Constantine

2005
×
★★
Edit this entry  
13
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Edit this entry  
28
And Then There Were None

And Then There Were None

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pay It Forward

Pay It Forward

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Outpost

The Outpost

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★½
Edit this entry  
07
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
MouseHunt

MouseHunt

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Lookout

The Lookout

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★
Edit this entry  
31
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★
Edit this entry  
29
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★½
Edit this entry  
26
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Minutes

Minutes

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Edit this entry  
20
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★
Edit this entry  
17
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry