Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Habib

Habib

2019
×
★★
Edit this entry  
19
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Happy Family

My Happy Family

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The House

The House

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
½
Edit this entry  
14
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Dry Hot Summers

Dry Hot Summers

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Present

The Present

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Sometimes, I Think About Dying

Sometimes, I Think About Dying

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Elephant

Elephant

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Emilie Muller

Emilie Muller

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Old Man and the Sea

The Old Man and the Sea

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
My Love

My Love

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Dream of a Ridiculous Man

The Dream of a Ridiculous Man

1992
×
★★★
Edit this entry  
07
Time

Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Game

The Game

1997
×
★★
Edit this entry  
29
Elephant

Elephant

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paris, Je T'Aime

Paris, Je T'Aime

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★
Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Yacoubian Building

The Yacoubian Building

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Edit this entry  
07
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
04
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
In the Heliopolis Flat

In the Heliopolis Flat

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★
Edit this entry  
01
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Must Be Heaven

It Must Be Heaven

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry