mohammed has logged 19 entries for films during April 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bullets Over Broadway

Bullets Over Broadway

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Country Girl

The Country Girl

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★½
Edit this entry  
15
Big Deal on Madonna Street

Big Deal on Madonna Street

1958
×
★★★½
Edit this entry  
14
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Edit this entry  
14
The Highwaymen

The Highwaymen

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
14
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Country Girl

The Country Girl

1954
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
14
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Edit this entry