Sam has logged 444 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Wiener-Dog

Wiener-Dog

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Edit this entry  
30
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★
Edit this entry  
30
The Monster

The Monster

2016
×
★½
Edit this entry  
29
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
Edit this entry  
29
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Edit this entry  
29
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
Heavenly Creatures

Heavenly Creatures

1994
×
Edit this entry  
28
To Die For

To Die For

1995
×
Edit this entry  
28
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
Edit this entry  
27
One Man Band

One Man Band

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
BURN·E

BURN·E

2008
×
Edit this entry  
27
Mike's New Car

Mike's New Car

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Boundin'

Boundin'

2003
×
Edit this entry  
27
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
★★★★
Edit this entry  
27
Luxo Jr.

Luxo Jr.

1986
×
★★★½
Edit this entry  
27
Partly Cloudy

Partly Cloudy

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Presto

Presto

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
Edit this entry  
27
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
Edit this entry  
27
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Edit this entry  
27
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
Edit this entry  
26
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Edit this entry  
26
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Freaks of Nature

Freaks of Nature

2015
×
Edit this entry  
24
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
Edit this entry  
23
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
Edit this entry  
23
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Curse of the Jade Scorpion

The Curse of the Jade Scorpion

2001
×
Edit this entry  
22
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kissing Jessica Stein

Kissing Jessica Stein

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
Darby Forever

Darby Forever

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Batman: The Killing Joke

Batman: The Killing Joke

2016
×
★★½
Edit this entry  
20
My Blind Brother

My Blind Brother

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Krampus

Krampus

2015
×
Edit this entry  
18
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
Edit this entry  
18
Comet

Comet

2014
×
★★★★½
Edit this entry