Sam has logged 35 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Election

Election

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★
Edit this entry  
29
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★
Edit this entry  
28
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
★★½
Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Snatch

Snatch

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
A.C.O.D.

A.C.O.D.

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
Listen to Me Marlon

Listen to Me Marlon

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Louis C.K.: Hilarious

Louis C.K.: Hilarious

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Keanu

Keanu

2016
×
★★
Edit this entry  
21
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★
Edit this entry  
20
Woody Allen: A Documentary

Woody Allen: A Documentary

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
20
James White

James White

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Hannibal Buress: Animal Furnace

Hannibal Buress: Animal Furnace

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
Kill Your Friends

Kill Your Friends

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★
Edit this entry  
06
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Edit this entry  
05
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Edit this entry  
02
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Color of Friendship

The Color of Friendship

2000
×
★★★½
Edit this entry