• BLACKPINK: Light Up the Sky

    BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★★★½

    Rosé makes me so soft. she really lives and breathes for music like I honestly feel like she hungers for it, and it’s kind of heartbreaking at the same time cause she’s bound by YG for who knows how long anyway stan Blackpink and please stream The Album 🖤💓 #Chaelisa

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    “Do all lovers feel they’re inventing something?”

  • Guy and Madeline on a Park Bench

    Guy and Madeline on a Park Bench

    ★★½

    Damien Chazelles first film definitely has its flaws given the low budget, but I think he still crafts an interesting story. I was trying to dismiss his other two previous films while watching but you can surprisingly see the little details Damien uses later on in Whiplash and especially in La La Land.

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★★

    you could say it’s the golden age of horror, but has horror ever been bad? If anything I think “hollywood” is just starting to take it more seriously.

  • Ready Player One

    Ready Player One

    ★★★½

    storytelling was weak but the visuals were magnificent and that Shining sequence made it all the more worth it.

  • The Disaster Artist

    The Disaster Artist

    ★★★★

    hi doggie

  • The Florida Project

    The Florida Project

    ★★★★½

    the cinematography was 💯
    I loved Tangerine so I knew I was going to love this, and the kids were so good, the ending had me in tears. I’m excited for what Sean Baker does next

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★★

    this is a phenomenal directional debut from Greta Gerwig. While I’m sure she’s had plenty of practice over the years I don’t think anyone expected something like Lady Bird, and while I didn’t personally relate (maybe it’s because I come from a Hispanic family??) I still respected what the story was saying, we’ve all had those instances in life some way or another. Saoirse Ronan certainly gave an Oscar worthy performance but I think Beanie stole the show for me.

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★★★★

    “We rip out so much of ourselves to be cured of things faster than we should that we go bankrupt by the age of thirty and have less to offer each time we start with someone new. But to feel nothing so as not to feel anything - what a waste”

    wow this film was everything I wanted it to be and more, I had read the book earlier in the year cause I couldn’t wait to find out what…

  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Raw

    Raw

    ★★★★½

    it sure was...raw

  • It

    It

    2017 has treated us so good with horror movies