Sort by

movie556 has logged 367 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Barbie in 'A Christmas Carol'

Barbie in 'A Christmas Carol'

2008
×
Read the review Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Five Nights at Freddy's

Five Nights at Freddy's

×
Read the review Edit this entry  
29
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
Read the review Edit this entry  
25
Pinocchio

Pinocchio

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tom & Jerry

Tom & Jerry

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Attack on Titan

Attack on Titan

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mufasa: The Lion King

Mufasa: The Lion King

2024
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
Read the review Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween II

Halloween II

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Nicky Deuce

Nicky Deuce

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sierra Burgess Is a Loser

Sierra Burgess Is a Loser

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dragon Ball Z: Bojack Unbound

Dragon Ball Z: Bojack Unbound

1993
×
Read the review Edit this entry  
26
Cyberbully

Cyberbully

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Smurfs

The Smurfs

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
Read the review Edit this entry  
21
Not Cool

Not Cool

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
Read the review Edit this entry  
16
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
Read the review Edit this entry