• The Queen's Gambit

    ★★★★

  • Enola Holmes

    ★½

  • The Kid Detective

    ★★★★

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • Ava

  • Middleditch & Schwartz

    ★★★★★

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★½

  • National Theatre Live: Fleabag

    ★★★★★

  • Bad Education

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★★½

  • Joker

  • The Assistant

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • Ad Astra

    ★★★★

  • Vivarium

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Verotika

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Climb

    ★★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★

  • Shazam!

    ★★★

  • Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

    ★★★

  • Us

    ★★★½

  • The Art of Self-Defense

    ★★★½

  • Greener Grass

    ★★★★½

  • Fyre

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Bohemian Rhapsody

    ★★

  • Venom

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★½

  • Maniac

    ★★★½

  • Green Book

    ★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★½

  • Border

    ★★★½

  • Behind the Curve

    ★★★★

  • James Acaster: Repertoire

    ★★★★★

  • Ready Player One

    ½

  • Upgrade

    ★★★

  • Game Night

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Annihilation

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★½

  • Tully

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★½

  • Mandy

    ★★★★

  • American Animals

    ★★★½

  • Blindspotting

    ★★★★½

  • Black Mirror: USS Callister

    ★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★½

  • Blue Planet II

    ★★★★★