Sort by

Ian has logged 100 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
17
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
College Road Trip

College Road Trip

2008
×
★★
Edit this entry  
05
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Constantine: City of Demons - The Movie

Constantine: City of Demons - The Movie

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

The Cutting Edge: The Magic of Movie Editing

2004
×
★★
Edit this entry  
15
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
She-Wolf of London

She-Wolf of London

1946
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Tanner Hall

Tanner Hall

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hugo

Hugo

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry