marcus has logged 42 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Come Play

Come Play

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ringu 2

Ringu 2

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vampire Clay

Vampire Clay

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kazaam

Kazaam

1996
×
Read the review Edit this entry  
28
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Snowman

Once Upon a Snowman

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Warm Bodies

Warm Bodies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
RBG

RBG

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Charm City Kings

Charm City Kings

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Downhill

Downhill

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Host

Host

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beans

Beans

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Falling

Falling

2020
×
★★
Read the review Edit this entry