RSS feed for movieclam
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
Read the review Edit this entry  
11
What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
04
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Secret Life of Pets 2

The Secret Life of Pets 2

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Metropolis

Metropolis

1927
×
Read the review Edit this entry  
13
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
Read the review Edit this entry  
23
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Captive State

Captive State

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry