RSS feed for movieclam
  • Parasite

    Parasite

    ★★★★½

    At the end of the day, aren’t we all just a guy locked in a basement smashing our head against a series of light switches to please the owner of the basement?

  • When Harry Met Sally...

    When Harry Met Sally...

    ★★★★★

    The real romance here is between ME and the APARTMENTS

  • Gemini Man

    Gemini Man

    ★★★½

    It’s still the willennium

  • Four Weddings and a Funeral

    Four Weddings and a Funeral

    ★★★½

    Everyone’s horny and in love!

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    my mom was in town and hadn't seen it yet and i couldn't pass up the opportunity to see that monkey again

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

    i had slightly cooled on this movie since i saw it but watching it again i was like yeah this is amazing

  • Notting Hill

    Notting Hill

    ★★★★

    i watched this on a plane and i liked it and i also appreciated that the airline was showing what appeared to be a VHS transfer

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★★

    GOOD

  • Ad Astra

    Ad Astra

    ★★★★

    People with dads are weird

  • The Squid and the Whale

    The Squid and the Whale

    ★★★★

    In every single shot, there’s an issue of the New Yorker hidden somewhere in frame

  • Heat

    Heat

    ★★★★

    Gotta love ga ga gland

  • King Kong

    King Kong

    ★★★★

    Pour one out for the big boy