Sort by

Dan Gaertner has logged 469 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Punk Singer

The Punk Singer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Butler

The Butler

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rush

Rush

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Out of the Furnace

Out of the Furnace

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Road to Singapore

Road to Singapore

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Spanking the Monkey

Spanking the Monkey

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Road to Morocco

Road to Morocco

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Dead Reckoning

Dead Reckoning

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Holiday Inn

Holiday Inn

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
High Society

High Society

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Desk Set

Desk Set

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Big Star: Nothing Can Hurt Me

Big Star: Nothing Can Hurt Me

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The X Files

The X Files

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry