RSS feed for Dan Gaertner

Dan Gaertner has logged 108 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Detour

Detour

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Railrodder

The Railrodder

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Playing Cards

Playing Cards

1896
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Lionheart

Lionheart

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Last Cartridges

The Last Cartridges

1897
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Post No Bills

Post No Bills

1896
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The American Meme

The American Meme

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Species

Species

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cutthroat Island

Cutthroat Island

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Proud Rebel

The Proud Rebel

1958
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Terrible Night

A Terrible Night

1896
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Park Row

Park Row

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Right to Believe

Right to Believe

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Logan's Run

Logan's Run

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Leader, His Driver, and the Driver's Wife

The Leader, His Driver, and the Driver's Wife

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
An Honorable Young Man

An Honorable Young Man

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
After the Ball

After the Ball

1897
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Monster

The Monster

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Vanishing Lady

The Vanishing Lady

1896
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Mule

The Mule

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Their First Mistake

Their First Mistake

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
No Holds Barred

No Holds Barred

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Girl

Girl

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
How to Make Movies

How to Make Movies

1918
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Live Ghost

The Live Ghost

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Behind the Curve

Behind the Curve

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Viva Las Vegas

Viva Las Vegas

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dirty Work

Dirty Work

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hard Target

Hard Target

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Red Rock West

Red Rock West

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Divide and Conquer: The Story of Roger Ailes

Divide and Conquer: The Story of Roger Ailes

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thunderbolt and Lightfoot

Thunderbolt and Lightfoot

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Towed in a Hole

Towed in a Hole

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Should Married Men Go Home?

Should Married Men Go Home?

1928
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wrong Again

Wrong Again

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Skin

Skin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Of Fathers and Sons

Of Fathers and Sons

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry