Sort by

Dan Gaertner has logged 450 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Mirror Has Two Faces

The Mirror Has Two Faces

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Yentl

Yentl

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Prince of Tides

The Prince of Tides

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Warped Ones

The Warped Ones

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Climb

The Climb

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Skin: A History of Nudity in the Movies

Skin: A History of Nudity in the Movies

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

Ma Rainey's Black Bottom: A Legacy Brought to Screen

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Time

Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Mallrats

Mallrats

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Operation Petticoat

Operation Petticoat

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Grass Is Greener

The Grass Is Greener

1960
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Klondike Annie

Klondike Annie

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mariah Carey's Magical Christmas Special

Mariah Carey's Magical Christmas Special

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Keith Haring: Street Art Boy

Keith Haring: Street Art Boy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Garfield Christmas Special

A Garfield Christmas Special

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Will Vinton's Claymation Christmas Celebration

Will Vinton's Claymation Christmas Celebration

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry