Sort by

Dan Gaertner has logged 47 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Arena

The Arena

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Trespassing Bergman

Trespassing Bergman

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Out of Print

Out of Print

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Song Is Born

A Song Is Born

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Negative Space

Negative Space

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Baxter

Baxter

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Patty Hearst

Patty Hearst

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
King: A Filmed Record... Montgomery to Memphis

King: A Filmed Record... Montgomery to Memphis

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Where's My Roy Cohn?

Where's My Roy Cohn?

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fury of the Demon

Fury of the Demon

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Death in the Garden

Death in the Garden

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
McCarthy

McCarthy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before Stonewall

Before Stonewall

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
No Blade of Grass

No Blade of Grass

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Harriet

Harriet

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Boat

The Boat

1921
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Great Buster: A Celebration

The Great Buster: A Celebration

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Ultimate Warrior

The Ultimate Warrior

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Court Jester

The Court Jester

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry