• May December

    May December

    ★★★★

    loved the atmosphere. so calming but so dark

  • Saltburn

    Saltburn

    ★★★★½

    i wanna live in this movie

  • A Good Person

    A Good Person

    ★★★★

    i cried at the end… a lot. florence pugh and morgan freeman were so so good

  • Birth

    Birth

    ★★★★½

    have not been this invested in a film in so long. grabs you from the opening shot and does not let you go

  • To the Wonder

    To the Wonder

    ★★★★

    malick is slowly becoming one of my favorite directors

  • Krisha

    Krisha

    ★★★½

    damn this hit hard. glad i didn’t finish it on thanksgiving

  • The Holdovers

    The Holdovers

    ★★★★★

    best film of the year or maybe ever ?!

  • You Won't Be Alone

    You Won't Be Alone

    ★★★½

    very good malick horror movie

  • Crank: High Voltage

    Crank: High Voltage

    ★★★★

    craziest movie ever

  • Amy

    Amy

    ★★★★½

    i love amy winehouse

  • The Zone of Interest

    The Zone of Interest

    fascinating

  • The Fall of the House of Usher

    The Fall of the House of Usher

    ★★★½

    i need verna to haunt my ex