Sort by

Jake has logged 483 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Man Who Shot Liberty Valance

The Man Who Shot Liberty Valance

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hustler

The Hustler

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sahara

Sahara

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
He Ran All the Way

He Ran All the Way

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★½
Edit this entry  
23
Will Penny

Will Penny

1967
×
★★½
Edit this entry  
22
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Rain

Black Rain

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The War Wagon

The War Wagon

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Cardinal

The Cardinal

1963
×
★★★
Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Two Lovers

Two Lovers

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Unmentionables

The Unmentionables

1963
×
Edit this entry  
09
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hare-Less Wolf

Hare-Less Wolf

1958
×
Edit this entry  
09
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Pandora and the Flying Dutchman

Pandora and the Flying Dutchman

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mutiny on the Bunny

Mutiny on the Bunny

1950
×
Edit this entry  
06
Half-Wits Holiday

Half-Wits Holiday

1947
×
Edit this entry  
06
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
EO

EO

2022
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Forward March Hare

Forward March Hare

1953
×
Edit this entry  
28
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Greetings

Greetings

1968
×
★★½
Edit this entry  
27
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Armored Car Robbery

Armored Car Robbery

1950
×
★★★½
Edit this entry  
26
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Drip-Along Daffy

Drip-Along Daffy

1951
×
Read prior review Edit this entry  
25
The Blow Out

The Blow Out

1936
×
Read the review Edit this entry