Sort by

Jake has logged 34 entries for films during January 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Springsteen On Broadway

Springsteen On Broadway

2018
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
07
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★
Edit this entry  
04
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★½
Edit this entry  
03
Boomerang!

Boomerang!

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry