Sort by

Jake has logged 37 entries for films during February 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dead of Night

Dead of Night

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
I Love My Husband, But!

I Love My Husband, But!

1946
×
Edit this entry  
26
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cursed

The Cursed

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wild and Woolfy

Wild and Woolfy

1945
×
Edit this entry  
25
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mississippi Hare

Mississippi Hare

1949
×
Edit this entry  
22
Avanti!

Avanti!

1972
×
★★★
Edit this entry  
22
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ricochet

Ricochet

1991
×
★★★
Edit this entry  
20
The Honey-Mousers

The Honey-Mousers

1956
×
Edit this entry  
20
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★
Edit this entry  
20
Return to Oz

Return to Oz

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marry Me

Marry Me

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Peggy Sue Got Married

Peggy Sue Got Married

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kimi

Kimi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Death on the Nile

Death on the Nile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jackass Forever

Jackass Forever

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
04
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry