Sort by

Jake has logged 37 entries for films during March 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
CODA

CODA

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Complete 'Citizen Kane'

The Complete 'Citizen Kane'

1991
×
Read the review Edit this entry  
21
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Women

The Women

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
18
X

X

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Deep Water

Deep Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Zhivago

Doctor Zhivago

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
After Yang

After Yang

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Cat's Meow

The Cat's Meow

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
09
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Batman

The Batman

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Real Genius

Real Genius

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Surf-Bored Cat

Surf-Bored Cat

1967
×
Edit this entry  
05
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Broom-Stick Bunny

Broom-Stick Bunny

1956
×
Edit this entry  
05
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
Edit this entry  
04
Long-Haired Hare

Long-Haired Hare

1949
×
Edit this entry  
04
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry