Sort by

MovieFiles has logged 110 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Songbird

Songbird

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mosul

Mosul

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
His House

His House

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Come Play

Come Play

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Alone

Alone

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Yummy

Yummy

2019
×
★★
Edit this entry  
24
Cut Throat City

Cut Throat City

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

1984
×
★★
Edit this entry  
10
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monsters and Men

Monsters and Men

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Rental

The Rental

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry