Sort by

MovieGenius has logged 64 entries for films during June 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kill 'em All

Kill 'em All

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Los Angeles Plays Itself

Los Angeles Plays Itself

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Golgo 13: Queen Bee

Golgo 13: Queen Bee

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Open Season

Open Season

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Friendly Persuasion

Friendly Persuasion

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Sun Comes Up

The Sun Comes Up

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Rhapsody

Rhapsody

1954
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Redacted

Redacted

2007
×
Read the review Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★½
Edit this entry  
26
Rambo III

Rambo III

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Killer

The Killer

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
L.A. Takedown

L.A. Takedown

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Springfield Rifle

Springfield Rifle

1952
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
L.A. Takedown

L.A. Takedown

1989
×
Read prior review Edit this entry  
23
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Remo Williams: The Adventure Begins

Remo Williams: The Adventure Begins

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Late Quartet

A Late Quartet

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
Read the review Edit this entry  
22
Stranger on the Third Floor

Stranger on the Third Floor

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bad Girls from Valley High

Bad Girls from Valley High

2005
×
Read the review Edit this entry  
22
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Pope of Greenwich Village

The Pope of Greenwich Village

1984
×
★★★
Edit this entry  
21
Girl Rising

Girl Rising

2013
×
Read the review Edit this entry  
20
Judex

Judex

1916
×
Read the review Edit this entry  
20
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★½
Edit this entry  
20
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★
Edit this entry  
19
Bio-Cop

Bio-Cop

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
12 Rounds

12 Rounds

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Von Ryan's Express

Von Ryan's Express

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eye of the Tiger

Eye of the Tiger

1986
×
★★★
Edit this entry  
17
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Primer

Primer

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Resisting Enemy Interrogation

Resisting Enemy Interrogation

1944
×
Read the review Edit this entry  
16
Pussy Riot: A Punk Prayer

Pussy Riot: A Punk Prayer

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Premium Rush

Premium Rush

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Lucky One

The Lucky One

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Reincarnated

Reincarnated

2012
×
Read the review Edit this entry  
14
Gay Purr-ee

Gay Purr-ee

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Idle Class

The Idle Class

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry