MovieGenius has logged 589 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hard Ticket to Hawaii

Hard Ticket to Hawaii

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
Edit this entry  
22
Sunday in New York

Sunday in New York

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Roger Dodger

Roger Dodger

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Frailty

Frailty

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Copycat

Copycat

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Strange Magic

Strange Magic

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shocking Miss Pilgrim

The Shocking Miss Pilgrim

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Anywhere But Here

Anywhere But Here

1999
×
Read the review Edit this entry  
11
I Think I Love My Wife

I Think I Love My Wife

2007
×
★★½
Edit this entry  
11
The Battle of Amfar

The Battle of Amfar

2013
×
Edit this entry  
10
Spice World

Spice World

1997
×
Read the review Edit this entry  
10
Shanghai Noon

Shanghai Noon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
John Ford Goes to War

John Ford Goes to War

2002
×
Edit this entry  
07
Premature

Premature

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
Girls Against Boys

Girls Against Boys

2012
×
★½
Edit this entry  
05
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Crocodile Hunter: Collision Course

The Crocodile Hunter: Collision Course

2002
×
½
Edit this entry  
04
The Wiz Live!

The Wiz Live!

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
8 Million Ways to Die

8 Million Ways to Die

1986
×
Edit this entry  
03
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Rambo: First Blood Part II

Rambo: First Blood Part II

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Drover's Wife

The Drover's Wife

1984
×
Edit this entry  
30
Japanese Story

Japanese Story

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Grace of My Heart

Grace of My Heart

1996
×
★★★
Edit this entry  
29
The Mack

The Mack

1973
×
Edit this entry  
28
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★½
Edit this entry  
28
15 Minutes

15 Minutes

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
3 ½ Minutes, 10 Bullets

3 ½ Minutes, 10 Bullets

2015
×
Edit this entry  
27
India's Daughter

India's Daughter

2015
×
Read the review Edit this entry  
27
Stray Dog

Stray Dog

2014
×
Edit this entry  
26
Sebastian Maniscalco: Aren't You Embarrassed?

Sebastian Maniscalco: Aren't You Embarrassed?

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Laila

Laila

1929
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bachelorette

Bachelorette

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
Edit this entry  
24
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
Edit this entry  
23
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★
Read the review Edit this entry