Sort by

Sal has logged 192 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Edit this entry  
15
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
Edit this entry  
14
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★
Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
09
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Arrival

Arrival

2016
×
★★
Edit this entry  
04
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
★½
Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Notes from Melanie

Notes from Melanie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
50/50

50/50

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lolita

Lolita

1962
×
★★
Edit this entry  
07
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Edit this entry  
02
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Long Shot

Long Shot

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry