David has written 139 reviews for films during 2020.

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★★½

    Second viewing update:
    Overall I would say my general opinion is very similar to when I watched it the first time, but I would also like to point out a few things that I liked better and liked less this time (spoiler-free, of course).

    Better:
    -The story. It felt a lot less overwhelming this time around and generally more thought out.
    -The mall sequence.
    -The pacing felt a bit smoother.
    -The themes were actually very well placed throughout the film.…

  • Soul

    Soul

    ★★★½

    Soul is a well made and fantastically animated film that I enjoyed watching, but it falls a bit short when compared to some of Pixar's other films.

    Jamie Foxx is really good, and so is Tina Fey. Both have great chemistry and that's easily one of the most enjoyable aspects of the film. As for the animation, it's probably the best I've ever seen in a film. It's gorgeous, has a load of detail, color, and so much style.

    The…

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★★½

    Wonder Woman 1984 is a good film that doesn't reach the heights of its predecessor, but does do a lot to stand out from it.

    In a world where a lot of sequels feel like a rehash of the original, here is a film that feels extremely different in practically every way. Patty Jenkins once again does a great job in the director's chair, and she adds a lot of style, flair, and color to the film.

    The writing is…

  • Freaky

    Freaky

    ★★★½

    Freaky is a really fun and entertaining film that knows exactly what it is and doesn't try to be anything else. For those who have seen the Happy Death Day films, which are also directed by Christopher Landon, this will seem very familiar in terms of style, humor, and horror. Although, it was interesting to see that unlike those films, Freaky is rated R, which made for some bloody fun sequences.

    Vince Vaughn absolutely nails his role here and pretty…

  • The Lego Star Wars Holiday Special

    The Lego Star Wars Holiday Special

    ★★★

    So, is this canon oooorrrrr...

    Idk, it's fine I guess. There are some good jokes, but it's definitely a bit too kiddie overall, the jokes are very hit and miss, and it felt a bit too sloppily put together.

    It's not bad, but not good either.

    Rating: C+

  • Big

    Big

    ★★★★

    Big is such a wonderful film that's brilliantly brought to life by Tom Hanks. This is one of those films that needs you to buy into its central plot in order to fully enjoy it, but once you get passed that, it's really quite good.

    The actual story is a very simple one, but it's handled with such innocence and purity that I couldn't help but be charmed the whole way through. There's nothing entirely new or exciting here, it's…

  • Dolittle

    Dolittle

    Dolittle is awful and honestly one of the worst family films I've seen in quite some time. It wastes an outrageously good cast and talent with such a confused and uninspired direction along with a script that is tonally all over the place. Themes about coping with death clash with fart jokes, and the film can never seem to decide who the target audience is. Robert Downey Jr is giving a laughably bad performance here and pretty much all of…

  • Wolfwalkers

    Wolfwalkers

    ★★★★

    Wolfwalkers is pretty awesome. This is a rare traditionally animated film in a world where nearly everything is computer generated. And what's even better is that the film's unique animation style made it stand out, even among other traditional animation.

    As for the story, it's fairly basic, maybe even a bit familiar. Think How to Train Your Dragon meets Brother Bear meets ParaNorman. What's brilliant though is that Wolfwalkers manages to take the best elements from each of those films…

  • Unhinged

    Unhinged

    ★★★

    Unhinged is pretty alright. Russell Crowe is great in the film but that's really all this film has going for it. There are some really intense sequences, but upon looking back, it's largely due to Crowe's Joker-like performance. There's really no character development beyond the most straight forward character arc imaginable. And the supporting actors don't hold a candle at all to Russell Crowe. He really carries the entire film and I don't think it would be half as good…

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★½

    "For some people there is no rock bottom, it's bottomless."

    This was really cool. Definitely very different from the show's typical episode, especially in terms of pacing. But a really cool epilogue to season one in a lot of ways. The episode did a great job of summarizing everything going on inside of Rue's head from her point of view, as well as bringing up a lot of deep discussions that I couldn't personally relate to, but completely felt every…

  • Run

    Run

    ★★★★

    Expertly crafted in nearly every regard, Run is easily one of the year's best films thus far.

    This is only Aneesh Chaganty's second film, and while it's not quite as good as Searching, Run still manages to stand entirely on its own in a completely different way. The plot is fairly straightforward and it's pretty easy to figure out where it's going early on, but everything in between is anyone's guess. There are so many gripping, nail-biting, intense sequences that…

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★

    Borat: Subsequent Moviefilm is a sequel that improves upon the original, but still feels a bit hollow by the end.

    This time, there's a bigger story, which the lack thereof was one of my biggest problems with the first film. The story is fine, but it feels like it was seriously impacted by everything happening in 2020, especially in the second half of the film. It's not exactly jarring, but it's certainly noticable and impacted my enjoyment of the film.…