• Malignant

    Malignant

    ★★★★

    Malignant is an absolutely bonkers, insane, batshit crazy movie that is unlike anything I've seen in awhile.

    This is a film that starts off pretty much like any other horror movie. The first act has some nice character setup and world building. It sets up a lot of mystery and intrigue for what comes next. The second act then delivers on solid tension and impressive slasher sequences. The third act, on the other hand, is mindblowingly fantastic.

    Looking back, it's…

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★★

    No Time to Die is a very well made film that doesn't exactly go the way you'd expect, but still manages to be a thoroughly entertaining film with a lot to like and take away from.

    First off, it cannot be stated enough just how visually dazzling the film looks. Director Cary Joji Fukunaga and cinematographer Linus Sandgren combine to make a very well shot and directed movie.

    This is very apparent in the action sequences. There are several memorable…

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★½

    Venom: Let There Be Carnage is an improvement over its predecessor, but still remains a flawed and forgettable mixed bag of a film.

    This time, Andy Serkis is in the director's chair, and he does a decent job. He's clearly having a lot of fun behind the camera, and he understands how to get the most out of actors, particularly when dealing with visual effects.

    Tom Hardy is once again really good and I firmly believe his performance is what…

  • Dear Evan Hansen

    Dear Evan Hansen

    ★★

    I know this movie means well, but boy is it irresponsible.

    Dear Evan Hansen starts off pretty nicely. It has a good opening song and establishes this world and characters efficiently. And sure, Ben Platt looks like he doesn't belong in high school -- maybe even college -- but his voice is really good.

    And the first act in general, while nothing special, is serviceable enough. There are some good character moments, and it sets up the main conflict well…

  • Pig

    Pig

    ★★★★

    Pig is a movie that I essentially went into with zero expectations and then proceeded to be wowed over and over and over again.

    Nicholas Cage is really good in this, as is Alex Wolff, and the chemistry they share is a good part of why this film works as well as it does. Their characters have a good amount of depth and the bond they share is one that feels well earned.

    The story can feel a bit familiar…

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★½

    Guy is Johnny Cage.

    He fights like him, he looks like him.

    The resemblance is UNCANNY!

    Convince me otherwise.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

    Man, that action is 🔥.

  • Copshop

    Copshop

    ★★★

    Copshop is an entertaining little movie that takes a very simple idea and does its best to elevate the material on the page.

    Writer-director Joe Carnahan is good and finds creative ways to keep things interesting and create intense scenarios where things feel unpredictable for the story and characters.

    The editing and cinematography are a big part of this, but Frank Grillo, Gerard Butler, and Alexis Louder are all solid and make their characters more interesting than they would have…

  • Jurassic School

    Jurassic School

    That robotic dinosaur pooping out donuts in the name of science was really something.

    Too bad that professional doctor bet his entire career on a 12 year old.

    This was fun.

  • Reminiscence

    Reminiscence

    ★★★

    Reminiscence is a film that had so much potential to be something amazing. It doesn't waste it, but it doesn't live up to it either.

    Hugh Jackman and Rebecca Ferguson mixed with a sci-fi dystopian world where people look to the past as an escape is one truly good sounding pitch.

    The first act does a decent job of setting up its story and giving it the necessary time to develop. There is a much too big over reliance on…

  • Cinderella

    Cinderella

    "Get off my Dad!"

    Cinderella (2021) is one of the biggest misfires I have seen in quite some time. It takes such a well beloved tale and completely crushes it to the point where it genuinely feels on the same level as a film like Cats, a film that is so focused on its creative vision that it fails to have any heart and comes across as laughably bad at best, cringeworthy at worst.

    Not a single moment in this…

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★★½

    Must've been a pretty serious case of snakes.