• Sicario: Day of the Soldado

    Sicario: Day of the Soldado

    ★★★½

    Sicario: Day of the Soldado is decent. It's by no means as good as the first due to what feels like a downgrade in the quality of filmmaking, but it still did a good job at telling the story thanks to a really solid script. I really liked the story the film set up, and while it wasn't quite what I expected, I thought what I got was pretty satisfying. Unfortunately though, what really prevented the movie from being great…

  • Sicario

    Sicario

    ★★★★½

    Sicario is a really well made movie. While not perfect, the film really packs a punch and has fantastic directing, acting, editing, and cinematography. The film admittedly isn't one that I plan on rewatching more than a couple of times due to its subject matter and pacing, but it's definitely a movie that I'll remember for quite some time. The interesting thing about the movie is how its story is so simple, yet feels so complex. Overall, I really liked Sicario a lot and I'd highly recommend checking it out at some point if you haven't already.

    Rating: 8.5 out of 10

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★½

    Jurassic World: Fallen Kingdom is an extremely mediocre and disappointing film. While admittedly entertaining and fun to watch at times, the film lacks a good script and characters, leaving the film to rely heavily on dinosaurs to carry the entire movie. This doesn't work at all, and the only reason I think the film held my attention was because of how well directed it was. If it weren't for that, the acting, and the fact that it's fairly entertaining to…

  • Incredibles 2

    Incredibles 2

    ★★★★

    Incredibles 2 is an extremely fun movie with great action sequences, a pretty good story, and tons of hilarious jokes. And while the film was quite entertaining and left me satisfied when it ended, I still felt as if the film could have been a bit better. What I really did appreciate about the film though was how it tried to be creative with how it approached everything it did. Overall, while I think the film is by no means…

  • The House

    The House

    ★★★

    Suprisingly not nearly as bad as I expected. In fact, I'd go as far as to say that I was actually entertained. Now, that doesn't mean that the film is really good or anything. But I'd watch it again if it was on. It's a fun watch and a good way to waste some time. But don't expect anything more than a bunch of dumb jokes and whatnot. It's no Game Night(2018) but it's definitely not nearly as bad as some people have made it out to be, at least in my opinion.

    Rating: 5.5 out of 10

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★½

    Hereditary is an extremely well crafted film with great directing, acting, writing, and cinematography. If I were to judge the first half of this movie alone, I'd say that it's easily in my top 3 movies of the year so far. However, the second half is a bit of a different story. That's not to say that the second half doesn't have some great moments, which it does, but it simply didn't feel like it was as good as everything…

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ★★★

    Solo: A Star Wars Story is a very fun but generic movie. Simply put, the movie has a ton of entertaining and awesome action sequences, but at the same time, it takes very little to no risks and has a very mediocre story. In a way, it's very hard to judge this movie because I had a blast watching it, but at the same time, I felt that it was lacking in multiple areas and that made the film a…

  • Tully

    Tully

    ★★★★

    Tully is by far one of the biggest pleasant suprises I've seen in 2018 and it had me thinking from beginning to end. When I went into the movie, I was expecting a somewhat clichéd film about love and being a mom, but what I got was so much more than that. I do have some problems with the film such as the character of Tully occasionally being a bit annoying and the pacing, but the film does such a…

  • Deadpool 2

    Deadpool 2

    ★★★

    Deadpool 2 is decent, but I unfortunately wouldn't say that it comes even close to the quality of the first one. While the film made me laugh out loud multiple times and had me really invested in the character, the story this time around felt very rushed and almost felt as if the company was more interested in creating a franchise rather than a good movie. Again, that's not to say that Deadpool 2 isn't good, which it is, but…

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★★

    Do I really need to say anything about this movie?












    Really? You're still reading this review. I said there's nothing to be said. Scram.

  • The Lego Movie

    The Lego Movie

    ★★★★★

    I love this movie to death. It's got a great cast, fantastic animation, very solid writing, and a gigantic heart at its center that will make even the most depressed person grin.

  • Transformers: The Last Knight

    Transformers: The Last Knight

    ★★½

    It's exactly what I expected. Doesn't mean that it's good but I'd be lying if I said I wasn't entertained.