David has written 46 reviews for films rated ★★½ .

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★½

    House of Gucci is a film that has a lot to like and tries to elevate the material on the page with solid direction, performances, and editing, but still ends up feeling like an unfocused biopic that's poorly paced and doesn't have a whole lot to say.

    Ridley Scott is a very seasoned filmmaker and his style comes across well here. It's clear there is a lot of experience behind the camera because of how good all of the technical…

  • Clifford the Big Red Dog

    Clifford the Big Red Dog

    ★★½

    Clifford the Big Red Dog is the kind of film that isn't good, but is simply too innocent to be upset about.

    There is not a single bad bone in this movie's heart, and despite a lot of unfunny humor, generic storylines, and even worse characters, it is kind of cute. Clifford is a poorly rendered CGI being, but he's also a lovable pup who just wants love.

    And particularly after the somewhat depressing opening that completely took me off…

  • The Good Dinosaur

    The Good Dinosaur

    ★★½

    I have now watched all of Pixar's movies!

    This wasn't very good...

    But hey, at least it looked pretty!

    But no, for real, this movie is gorgeous...

    Except for the character designs, those are awful.

  • Halloween

    Halloween

    ★★½

    I know it's a classic, but this movie is very forgettable to me.

  • Venom: Let There Be Carnage

    Venom: Let There Be Carnage

    ★★½

    Venom: Let There Be Carnage is an improvement over its predecessor, but still remains a flawed and forgettable mixed bag of a film.

    This time, Andy Serkis is in the director's chair, and he does a decent job. He's clearly having a lot of fun behind the camera, and he understands how to get the most out of actors, particularly when dealing with visual effects.

    Tom Hardy is once again really good and I firmly believe his performance is what…

  • Snake Eyes: G.I. Joe Origins

    Snake Eyes: G.I. Joe Origins

    ★★½

    Snake Eyes: G.I. Joe Origins is a rather generic origin story that has its moments, but can't help but feel unnecessary in the long run.

    It's very clear the actors on screen are trying to elevate the poor writing and direction, but they simply can't, at least not very much. By far, the best part of the film is Andrew Koji as Tommy. His performance has a lot of energy and passion in it. His character is also easily the…

  • Hitman's Wife's Bodyguard

    Hitman's Wife's Bodyguard

    ★★½

    Hitman's Wife's Bodyguard is pretty much what you'd expect. Nothing more, but probably a little less.

    Ryan Reynolds, Samuel L. Jackson, and Salma Hayek are clearly having a lot of fun on screen, and that fun is very much reflected off of their chemistry and performances. They make the film much better than it has any right to be, and without them, this movie is a sinking ship.

    There are some good jokes here and there, but only around fifty…

  • Ratchet & Clank

    Ratchet & Clank

    ★★½

    "You don’t have to do big things to be a hero, just the right ones."

    Ratchet and Clank (2016) is the epitome of mediocre. It's the most average, safe, and formulatic thing the studio possibly could have made, and that's the complete opposite of what these games are all about.

    To be fair, I've only played the 2016 game and have seen some gameplay from older ones, but I know enough about this franchise and these characters to know that…

  • Ammonite

    Ammonite

    ★★½

    I saw the trailers for this awhile back and thought it looked neat, but more or less a rip-off of Portrait of a Lady on Fire (amazing movie btw, check it out). Anywho, I finally got around to watching this because I love Kate Winslet and Saoirse Ronan, and I'm happy to say that they didn't disappoint.

    Everything else did though.

    It's just so bland on so many levels. There's a lot of beautiful imagery and pieces of a great…

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★½

    Mortal Kombat (1995) is a film that doesn't necessarily do anything bad or insulting, it's just not good either, in my opinion.

    The cheesy tone is actually pretty enjoyable and it's nice to see a film that completely goes for it and doesn't hold back from some of the ridiculousness of its history and the nature of its characters.

    But with that being said, every time the film tried to have genuine emotion or drama, it fell so flat, it's…

  • The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

    The SpongeBob Movie: Sponge on the Run

    ★★½

    The SpongeBob Movie: Sponge on the Run is alright. It's perfectly fine as far as family entertainment goes, but it will likely disappoint fans of the show, like it did me.

    For starters, this film feels like a combination of plots from several episodes of the show and both movies, which automatically makes this feel rather pointless. Not to mention that it's not as good as any of those episodes or movies it's based on.

    As for the animation style,…

  • Tom & Jerry

    Tom & Jerry

    ★★½

    So, I've got some good news and some bad news.

    The good news is that Tom and Jerry is actually better than I expected.

    The first 30 minutes or so were actually really enjoyable. It was everything I could have wanted from a movie like this. It was heavy on slapstick, had some surprisingly meta dialogue, and it seemed to know exactly what it was, which was a really pleasant surprise. It's so frustrating when a film tries to be…