David has written 31 reviews for films rated ★★ .

  • Hotel Transylvania: Transformania

    Hotel Transylvania: Transformania

    ★★

    Just when I thought Sony Pictures Animation was on a roll, they put this movie out.

    While it's not the atrocity that is The Emoji Movie, this is unfortunately a completely lifeless ending to the franchise that lacks the heart and charm that made the other films endearing to watch.

    What's also lacking is not just director Genndy Tartakovsky, but also Adam Sandler as Dracula, and Kevin James as Frankenstein. While the new directors aren't bad and the voice actors…

  • Dear Evan Hansen

    Dear Evan Hansen

    ★★

    Ben Platt steals every scene he's in.

    For all the wrong reasons.

  • Mother/Android

    Mother/Android

    ★★

    "Love will kill us all."

    I really wanted to love this movie. It's clear there's a lot of passion and love behind it, and Mattson Tomlin has proven to be someone to keep an eye on in Hollywood. Mother/Android is his directorial debut.

    Sadly, this film did very little for me. It has all of the core ingredients of a good film, one that is quite up my alley, but it doesn't come together in a way that feels complete.…

  • Red Notice

    Red Notice

    ★★

    I didn't really know what to expect going into Red Notice. All I did know is that I wanted to see a fun movie with The Rock, Ryan Reynolds, and Gal Gadot.

    What I got was a very generic adventure/heist movie that spent all of its budget on the actors and not the writing, direction, or story.

    It's clear the three big actors involved are having fun on screen together, and they do share some cool moments. When they're all…

  • Cry Macho

    Cry Macho

    ★★

    Cry Macho is a bland, boring film that doesn't do anything we haven't seen before in a way that feels engaging or even interesting.

    The performances are mostly wooden and even Clint Eastwood, a seasoned actor and the film's director, feels like he's phoning it in.

    The screenplay for this was written around thirty years ago, and it shows. The plot feels extremely dated and does nothing unexpected or out of the ordinary. What's maybe even worse though is that…

  • Dear Evan Hansen

    Dear Evan Hansen

    ★★

    I know this movie means well, but boy is it irresponsible.

    Dear Evan Hansen starts off pretty nicely. It has a good opening song and establishes this world and characters efficiently. And sure, Ben Platt looks like he doesn't belong in high school -- maybe even college -- but his voice is really good.

    And the first act in general, while nothing special, is serviceable enough. There are some good character moments, and it sets up the main conflict well…

  • Don't Breathe 2

    Don't Breathe 2

    ★★

    Don't Breathe 2 is an ambitious sequel to one of the most original and innovative thrillers in the last decade. This film has a lot going for it in that its predecessor set up one of the most disturbing and fascinating horror villains in a long time. But alas, this film has a lot going against it too because it's taking that very same monster and trying to humanize him. Now, the real question is: does it succeed?

    No, it…

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    ★★

    What went wrong?

    Space Jam: A New Legacy had so much potential to be a fun, exciting, and visual feast to the eyes. Unfortunately, the film is only one of those.

    Sadly, so many aspects of this film fall flat, whether it be the story, humor, performances, references, or pacing. As an actor, LeBron James can't lead a film and his line delivery is awkward at best, cringeworthy at worst. The story feels like a giant Warner Bros. commercial that…

  • The Ice Road

    The Ice Road

    ★★

    Man, this was dumb.

  • Justice League

    Justice League

    ★★

    I'm not even gonna review this. It's just so bland and generic. You can tell every single thing that was reshot. For a movie that's supposed to add a lot of humor, it's pretty unfunny. The green screen is also terrible and obvious a lot of the time, and Steppenwolf is such a bad villain. I'll give this film that it has some decent action sequences and some fun character moments. It also gets Superman right, despite him looking like…

  • Dogwalker

    Dogwalker

    ★★

    Weekend at Bernie's: Dog Edition

  • Let Them All Talk

    Let Them All Talk

    ★★

    Let Them All Talk feels like the equivalent of watching elderly melodrama. For basically an hour and a half of this two hour film, I was basically watching a bunch of elders bicker and argue over something I didn't even remotely care about.

    Meryl Streep, as always, is good. But even she couldn't save this slog of a film. I really wanted to like this and every minute I waited for it to get better. But alas, it rarely did.…