David has written 103 reviews for films rated ★★★½ .

  • Resurrection

    Resurrection

    ★★★½

    It's been a long time since I've seen a movie this disturbing.

    Resurrection has a pretty interesting premise on its own, but what really makes it stand out is yet another fantastic performance by Rebecca Hall. She has proven time and time again to be one of the best actresses working today, and this is no exception. There is a very long take by her where she just sits and talks about her life, and it's a powerhouse to watch.…

  • Scream

    Scream

    ★★★½

    Scream (2022) is a worthy successor to the franchise that packs all of the chills, thrills, and laughs one might expect.

    It should be noted that at the time of this writing, I have seen the original Scream, but none of the sequels.

    But with that being said, I thought this was an easy story to follow and for the most part, it's very fun.

    Directors Matt Bettinelli-Olpin and Tyler Gillett do a solid job filling in for the late…

  • Vivo

    Vivo

    ★★★½

    Not enough people are talking about this wacky, heartfelt movie nor its music.

    It's wonderful.

  • Vivo

    Vivo

    ★★★½

    Vivo is a pretty good adventure that may seem pretty kiddie and unoriginal on the surface, but has a heart so big that it's hard not to smile.

    In a weird way, this Sony Pictures Animation film feels like a combination of every big animated studio. It has the style of Sony, emotion of Pixar, songs of Disney, and humor of DreamWorks and Illumination.

    While it doesn't totally nail all of what it does, what it gets right, it absolutely…

  • Sing 2

    Sing 2

    ★★★½

    Sing 2 is a cute movie that is by no means a great quality film, but it's entertaining and a lot of fun to watch, especially in theaters.

    It has a lot of the first film's endearing qualities, such as the great cast, solid animation, good soundtrack, and a heartwarming story.

    There are some nice character arcs, but they're all pretty similar to the ones we saw previously. For example, Johnny the gorilla learned how to play the piano in…

  • Ghostbusters: Afterlife

    Ghostbusters: Afterlife

    ★★★½

    Ghostbusters: Afterlife manages to capture everything fans love about the original, and also tell a fun story with new characters.

    This film is at its strongest when it finds clever ways to develop the characters while also connecting it to the original in unexpected ways.

    The new characters are entertaining, fun, and I'd like to see them again. Particular standouts in the cast are McKenna Grace (when is she not) and Paul Rudd. Both actors really bring their A-game and…

  • tick, tick...BOOM!

    tick, tick...BOOM!

    ★★★½

    Tick, Tick...BOOM! absolutely delivers on its title. It ticks and it ticks, and suddenly, I've found myself swept up as the plot explodes with emotion.

    Andrew Garfield delivers yet another fantastic performance of his, and I would not be surprised whatsoever if he gets award nominations in the next few months.

    This musical based on a musical based on the guy (Jonathan Larson) who wrote the Musical Rent is directed by Lin-Manuel Miranda. You know, the guy who made that…

  • Sprite Fright

    Sprite Fright

    ★★★½

    Well, this was unexpected...

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★½

    It seems like Edgar Wright has been watching a lot of Laika movies recently because this whole movie feels like Coraline meets ParaNorman.

    Last Night in Soho was easily one of my most anticipated movies of the year. Did it live up to the hype?

    Yes, this movie absolutely delivers when it comes to the visuals. Everything about the film from a technical point of view is fantastic. It's colorful, vibrant, and is just really stylish across the board. The…

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★½

    Guy is Johnny Cage.

    He fights like him, he looks like him.

    The resemblance is UNCANNY!

    Convince me otherwise.

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★½

    Man, that action is 🔥.

  • The Guilty

    The Guilty

    ★★★½

    Must've been a pretty serious case of snakes.