David has written 93 reviews for films rated ★★★★ .

  • Encanto

    Encanto

    ★★★★

    Encanto is a vibrant, heartfelt, and magical entry from Walt Disney Animation Studios that is very different from a lot of their other films, but is just as charming and fun as you'd hope.

    As always, the animation is absolutely stunning. Disney continues to outdo themselves, and what they manage to accomplish here from a technical standpoint is very impressive.

    The music in the film is also very good. Lin-Manuel Miranda wrote the songs, and they're very catchy, memorable, and…

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

    I like this movie a little bit more every time I watch it. Definitely my favorite thing to come out of phase 4 thus far.

  • Malignant

    Malignant

    ★★★★

    Malignant is an absolutely bonkers, insane, batshit crazy movie that is unlike anything I've seen in awhile.

    This is a film that starts off pretty much like any other horror movie. The first act has some nice character setup and world building. It sets up a lot of mystery and intrigue for what comes next. The second act then delivers on solid tension and impressive slasher sequences. The third act, on the other hand, is mindblowingly fantastic.

    Looking back, it's…

  • No Time to Die

    No Time to Die

    ★★★★

    No Time to Die is a very well made film that doesn't exactly go the way you'd expect, but still manages to be a thoroughly entertaining film with a lot to like and take away from.

    First off, it cannot be stated enough just how visually dazzling the film looks. Director Cary Joji Fukunaga and cinematographer Linus Sandgren combine to make a very well shot and directed movie.

    This is very apparent in the action sequences. There are several memorable…

  • Pig

    Pig

    ★★★★

    Pig is a movie that I essentially went into with zero expectations and then proceeded to be wowed over and over and over again.

    Nicholas Cage is really good in this, as is Alex Wolff, and the chemistry they share is a good part of why this film works as well as it does. Their characters have a good amount of depth and the bond they share is one that feels well earned.

    The story can feel a bit familiar…

  • Candyman

    Candyman

    ★★★★

    Candyman (2021) is without a doubt one of the most well crafted and scariest horror movies I've seen in quite some time.

    Director Nia DaCosta continues to be one of the most fascinating directors in recent memory. While watching Candyman (2021), you wouldn't know this is only DaCosta's second feature film. It's directed so professionally, stylishly, and maturely that it's far more well made than films by those with double her experience.

    There are countless scenes that had me on…

  • Zack Snyder's Justice League

    Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

    Four hours well spent (again).

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★

    King Shark: "New dumb friends!"

    *A tear rolls down my face as I witness this lonely shark-man realize the true meaning of friendship.*

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★★

    What can I say, I got too attached...

    The Suicide Squad is an awesome film by James Gunn that delivers on everything you could want from a movie like this. It's stylish, witty, intense, and a ton of fun to watch.

    Unlike a lot of, not just comic book movies, but films in general, what partly makes this one so unique is its premise and its promise. Many characters die here, and knowing that nearly anyone could bite the dust…

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★

    The Green Knight is without a doubt one of the most ambiguous, artistically crafted, and beautiful looking films I've seen in quite some time.

    To those looking for a straightforward narrative with a traditional structure and purpose, look elsewhere. This is a very slow burn that prioritizes its themes and metaphors over action and plot. What it lacks in plot, however, it makes up for ten times over with visually stunning imagery and countless shots that will be burned into…

  • Argo

    Argo

    ★★★★

    Argo is a really solid film that's well directed and acted by Ben Affleck. It's perhaps a bit more plot driven than I would have liked and doesn't develop the characters quite enough, but a well told story that's consistently entertaining and engaging to watch makes this one worth watching. I thoroughly enjoyed it and thought the story was fascinating. Very good pacing too. The editing was super tight and efficient, which is something I don't see very often.

    Rating: B+

  • The Father

    The Father

    ★★★★

    Yep. This was even better the second time.