David has written 12 reviews for films rated ★★★★★ .

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★★

    Yeah, this movie still totally rocks! Everything I love about movies is right here.

  • The Mitchells vs. The Machines

    The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★★

    The Mitchells vs the Machines is easily one of the best animated movies I've ever seen, if not one of the best movies I've ever seen, and I absolutely adored it from start to finish.

    Firstly, it's impossible to not start this off without talking about the animation, so all I'll say is that it's fantastic. It's beautifully animated, has a lot of style, and is so. Freaking. Colorful. It's great.

    The story here is a fairly simple one, but…

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★★

    Man, this film is so freaking beautiful.

    Just seeing this again made me appreciate life, and all of the good and the bad that comes with it.

    Easily one of my all time favorites. It's a masterpiece.

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★★

    Yep, this is a horror masterpiece.

    And I'll tell you what, it doesn't get any less scary.

    Also the attention to detail is insane. I constantly find myself amazed by how much I never noticed in prior viewings.

  • Inception

    Inception

    ★★★★★

    Easily one of my favorite movies of all time. It gets better and better everytime I watch it. Sometimes I even consider this to be superior to The Dark Knight. I really don't have any flaws with the film. It's practically perfect, and like any good dream, I don't want it to end.

    Rating: A+

  • A Monster Calls

    A Monster Calls

    ★★★★★

    "You believe comforting lies while knowing full well the painful truth that make those lies necessary."

    A Monster Calls is a masterpiece, and an absolute powerhouse of a film. This title may suggest that this film is a CGI fest of a monster haunting a little boy. In reality though, it's more about a monster healing a little boy from the harsh realities of his life. Director J.A. Bayona brilliantly paints this work of art in such a way that…

  • War for the Planet of the Apes

    War for the Planet of the Apes

    ★★★★★

    War For the Planet of the Apes is a nearly perfect film. Very rarely do I see a final film in a trilogy not only manage to be a great film in of itself, but quite possibly be better than the two (great) films that preceded it. As far as character development goes, this film makes Caesar one of the most complex and well developed characters to ever exist and the way writer/director Matt Reeves manages to succeed in making…

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    Update: This is my fourth viewing of the film and I don't know how, but it gets better and better every time. I seriously can't think of one line, one shot, one scene, one single moment that should have been removed or done differently. This movie takes so many risks and juggles so many different tones and plot threads, but somehow manages to do justice to every single one. This movie still floors me and is easily one of the…

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    Fifth Viewing: The fact that I've seen this 3 hour movie 5 times in two weeks and haven't gotten even slightly sick of it yet really says something about how good and rewatchable Endgame is. Just wow.

    Avengers: Endgame is an emotionally satisfying and thrilling culmination to what is arguably the most successful franchise to ever exist. The directing, characters, writing, visuals, action, tone, music, and storytelling are the best they've ever been, and the film perfectly delivers on everything…

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    Avengers: Endgame is an emotionally satisfying and thrilling culmination to what is arguably the most successful franchise to ever exist. The directing, characters, writing, visuals, action, tone, music, and storytelling are the best they've ever been, and the film perfectly delivers on everything a finale should. There isn't a single dull moment throughout, and even on multiple viewings, the movie never feels slow or too long. Some elements of the film are arguably going to be hit and miss for…

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★★

    Do I really need to say anything about this movie?












    Really? You're still reading this review. I said there's nothing to be said. Scram.

  • The Lego Movie

    The Lego Movie

    ★★★★★

    I love this movie to death. It's got a great cast, fantastic animation, very solid writing, and a gigantic heart at its center that will make even the most depressed person grin.