Sort by

chris martinez has logged 72 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
Edit this entry  
21
Passengers

Passengers

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fences

Fences

2016
×
Edit this entry  
17
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
Edit this entry  
16
La La Land

La La Land

2016
×
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Lion

Lion

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★
Edit this entry  
05
Why Him?

Why Him?

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nerve

Nerve

2016
×
★★
Edit this entry  
11
True Memoirs of an International Assassin

True Memoirs of an International Assassin

2016
×
Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inferno

Inferno

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
Edit this entry  
24
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Morris from America

Morris from America

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
13th

13th

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
Edit this entry  
01
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Middle School: The Worst Years of My Life

Middle School: The Worst Years of My Life

2016
×
★★
Edit this entry  
28
Masterminds

Masterminds

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Snowden

Snowden

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry