chris martinez has logged 98 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Panic Room

Panic Room

2002
×
Edit this entry  
30
Anima

Anima

2019
×
Edit this entry  
30
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Edit this entry  
29
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Player

The Player

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
Edit this entry  
21
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
Edit this entry  
08
Old Joy

Old Joy

2006
×
Edit this entry  
07
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Edit this entry  
02
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Lenny Cooke

Lenny Cooke

2013
×
Edit this entry  
28
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
Edit this entry  
16
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
13
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Black Balloon

The Black Balloon

2012
×
Edit this entry  
12
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Krisha

Krisha

2015
×
Edit this entry  
06
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry