Sort by

chris martinez has logged 231 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
Edit this entry  
31
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
Edit this entry  
30
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Take Out

Take Out

2004
×
Edit this entry  
29
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
Edit this entry  
28
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
Edit this entry  
28
The Benchwarmers

The Benchwarmers

2006
×
Edit this entry  
28
The Sixth Year

The Sixth Year

2013
×
Edit this entry  
27
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
Edit this entry  
27
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
Edit this entry  
27
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Walkabout

Walkabout

1971
×
Edit this entry  
26
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
Edit this entry  
25
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
24
The Pilgrim

The Pilgrim

1923
×
Edit this entry  
24
Japón

Japón

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Edit this entry  
22
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
21
The King's Man

The King's Man

2021
×
Edit this entry  
21
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
20
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
Edit this entry  
20
Never Weaken

Never Weaken

1921
×
Edit this entry  
19
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★★★
Edit this entry  
19
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
Edit this entry  
19
Happiness

Happiness

1998
×
Edit this entry  
18
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
Edit this entry  
17
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
Edit this entry  
17
I Married a Witch

I Married a Witch

1942
×
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Edit this entry  
16
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
Edit this entry  
14
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Doña Lupe

Doña Lupe

1986
×
Edit this entry  
12
Good Morning

Good Morning

1959
×
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

1961
×
Edit this entry  
07
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
Edit this entry  
05
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Edit this entry  
05
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
Edit this entry  
04
Close-Up

Close-Up

1990
×
Edit this entry  
03
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
Edit this entry