Movieman97 has logged 189 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chappie

Chappie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Crimes and Misdemeanors

Crimes and Misdemeanors

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry