Sort by

movienerdsinc has logged 71 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nacho Libre

Nacho Libre

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Jason X

Jason X

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Michael Che Matters

Michael Che Matters

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fyre

Fyre

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Donald Glover: Weirdo

Donald Glover: Weirdo

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Long Dream

Long Dream

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hanging Balloons

The Hanging Balloons

2000
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Spiral

Spiral

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Pokemon the Movie: Mewtwo Strikes Back - Evolution

Pokemon the Movie: Mewtwo Strikes Back - Evolution

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trolls World Tour

Trolls World Tour

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Great Gatsby

The Great Gatsby

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
An Occurrence at Owl Creek Bridge

An Occurrence at Owl Creek Bridge

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Green Hornet

The Green Hornet

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I'll Wait for the Next One...

I'll Wait for the Next One...

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry