Sort by

DN21 has logged 532 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Voyage in Time

Voyage in Time

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Steamroller and the Violin

The Steamroller and the Violin

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
There Will Be No Leave Today

There Will Be No Leave Today

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Killers

The Killers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Fall

The Fall

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Frozen II

Frozen II

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry