Danielnik19 has logged 70 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jexi

Jexi

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
The Keeper

The Keeper

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Who You Think I Am

Who You Think I Am

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Skin

Skin

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Alice and the Mayor

Alice and the Mayor

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Who You Think I Am

Who You Think I Am

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A White, White Day

A White, White Day

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blackbird

Blackbird

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Out Stealing Horses

Out Stealing Horses

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Best Years of a Life

The Best Years of a Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Sound of Silence

The Sound of Silence

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mr. Jones

Mr. Jones

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Certain Kind of Silence

A Certain Kind of Silence

2019
×
★½
Read the review Edit this entry