• Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I just don’t know how to feel about this movie. Huge fan of the actors, particularly Rami Malek, and thoroughly enjoyed the music (I mean who wouldn’t!) but I just feel like this movie didn’t do much credit for the wonderful life of Freddie Mercury

    Something seems like just a bit of a let down from the movie overall

    The moment between Freddie and his father towards the end certainly brought a tear to my eye though!

  • Encanto

    Encanto

    ★★★★½

    My soul needed this movie tonight 🥹😍❤️

  • Moon Knight

    Moon Knight

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Whilst this was an enjoyable watch filled with quirkiness and madness, there was something at the very end that felt that it was missing. 

    The ending felt very rushed, and overall could have been extended by an episode or two. I thoroughly enjoyed the characters throughout - especially the giant hippo (I forget her name)

    Definitely some humour that pleased me very much throughout and some awesome action/fight scenes. Also loved the soundtrack to this series!

    Overall a great watch in the marvel universe!

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    ★★★★

    This was a magnificently put together movie full of adventure, great storyline and many scares along the way

    In many ways this reminds me of the moment where Alice takes that pill and goes on her wild adventure in wonderland. We definitely took that pill, went down that rabbit hole and ventured across many, many universes in the multiverse. 

    Some great surprises and many laughs along the way

    I especially loved the excitement in the movie theatre, with the cheers and clapping at the end! In typical marvel style they have left us hungry for more

    And definitely watch til the very end credits!!!

  • Homunculus

    Homunculus

    ★★

    This just wasn’t for me. Either I missed the details that were important or it was a really poorly told story

  • Choose or Die

    Choose or Die

    ★★½

    I guess it was ok, but somehow was expecting way more from this movie

    And was it just me or was that boss scene too short!? I wanted more!!!

    Watch/don’t watch - no loss either way

  • The Wandering Earth

    The Wandering Earth

    ★★★

    Very interesting concept and delivered well for the type of movie this way

    An enjoyable watch but nothing too exciting to write home about

    Would love to see those earth engines developed in real life!

  • Grease 2

    Grease 2

    ★★★

    Not as good as the original but still a good watch

  • Philadelphia

    Philadelphia

    ★★★★

    😍🥹😢

  • X

    X

    ★★★★

    “I’d say by the looks of it, one fucked up horror picture”….

  • Spontaneous

    Spontaneous

    ★★★½

    “I’m glad I didn’t blow all over you!” - Dylan

    This movie was hilarious but wasn’t meant to make me sad…

  • The Babadook

    The Babadook

    ★★★

    I dunno there’s something that just feels off about this movie

    That said the characters played their roles amazingly so much so that the kid, Samuel, was incredibly annoying!