Sort by

Gaetano C. has logged 180 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Le Grand Amour

Le Grand Amour

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★½
Edit this entry  
27
I Don't Want to Be a Man

I Don't Want to Be a Man

1918
×
★★★½
Edit this entry  
26
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Read the review Edit this entry  
14
Ugly, Dirty and Bad

Ugly, Dirty and Bad

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Drama of Jealousy (And Other Things)

A Drama of Jealousy (And Other Things)

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Zero for Conduct

Zero for Conduct

1933
×
Edit this entry  
10
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Opening Night

Opening Night

1977
×
Read prior review Edit this entry  
06
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bonjour Tristesse

Bonjour Tristesse

1958
×
Edit this entry  
05
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
Edit this entry  
02
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Neighbours

Neighbours

1952
×
Edit this entry  
25
Faust

Faust

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★
Edit this entry  
16
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★½
Edit this entry  
06
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry