Sort by

Gaetano C. has logged 26 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Memories of Underdevelopment

Memories of Underdevelopment

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Voyage to Italy

My Voyage to Italy

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Country Doctor

The Country Doctor

1909
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1903
×
★★★★
Edit this entry  
09
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
What Happened on Twenty-Third Street, New York City

What Happened on Twenty-Third Street, New York City

1901
×
★★★
Edit this entry  
01
Scrooge; or Marley's Ghost

Scrooge; or Marley's Ghost

1901
×
★★★★
Edit this entry