Sort by

Gaetano C. has logged 33 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
Read the review Edit this entry  
29
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
Read the review Edit this entry  
29
Edvard Munch

Edvard Munch

1974
×
Read the review Edit this entry  
27
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
Read the review Edit this entry  
27
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
Read the review Edit this entry  
23
The Conversation

The Conversation

1974
×
Read the review Edit this entry  
22
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Bring Me the Head of Alfredo Garcia

1974
×
Edit this entry  
18
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
Read the review Edit this entry  
16
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Front Page

The Front Page

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heartbreak Ridge

Heartbreak Ridge

1986
×
★★
Edit this entry  
14
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
Read the review Edit this entry  
12
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
Read the review Edit this entry  
12
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★
Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Castle of Purity

Castle of Purity

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
06
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Papillon

Papillon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
01
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Edit this entry