Sort by

Dan has logged 450 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
29
How to Survive a Plague

How to Survive a Plague

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Trekkies

Trekkies

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bones Brigade: An Autobiography

Bones Brigade: An Autobiography

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
nWo: The Revolution

nWo: The Revolution

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Chernobyl Diaries

Chernobyl Diaries

2012
×
★★
Edit this entry  
28
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★½
Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Namath

Namath

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★
Edit this entry  
18
Red Hook Summer

Red Hook Summer

2012
×
★½
Edit this entry  
18
Elena

Elena

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
ATM

ATM

2012
×
Edit this entry  
17
Polisse

Polisse

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Get the Gringo

Get the Gringo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ai Weiwei: Never Sorry

Ai Weiwei: Never Sorry

2012
×
★★★★
Edit this entry  
16
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★
Edit this entry  
16
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fat Kid Rules The World

Fat Kid Rules The World

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Compliance

Compliance

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★
Edit this entry  
15
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Sound of My Voice

Sound of My Voice

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Watch

The Watch

2012
×
★★★
Edit this entry  
14
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Amour

Amour

2012
×
★★
Edit this entry  
13
Flight

Flight

2012
×
★★★
Edit this entry  
13
The Ambassador

The Ambassador

2011
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★½
Edit this entry  
12
Detachment

Detachment

2011
×
★★★
Edit this entry  
09
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★½
Edit this entry  
09
High Ground

High Ground

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Queen of Versailles

The Queen of Versailles

2012
×
★★★
Edit this entry  
06
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Something from Nothing: The Art of Rap

Something from Nothing: The Art of Rap

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
First Position

First Position

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Brave

Brave

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry