Sort by

Ryan Abbott's Reviews has logged 66 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Fences

Fences

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Allied

Allied

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hush

Hush

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Inferno

Inferno

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Accountant

The Accountant

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Sully

Sully

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Morgan

Morgan

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ben-Hur

Ben-Hur

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The BFG

The BFG

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Piper

Piper

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Money Monster

Money Monster

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mother's Day

Mother's Day

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Huntsman: Winter's War

The Huntsman: Winter's War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry