• Halloween Ends

    Halloween Ends

    ½

    ""Halloween Ends" for now, anyway -- with a frequently befuddling installment that's stabbed, slashed, and beaten by a series of frustrating missed opportunities." "This is so boring and drags to the point it trys to frightened it's audience, the [audience] knows what to expect. It's so disappointing, I didn't felt scared. It felt to me, to be very mediocre." The performances by the casts is awful. [Jamie Lee Curtis] is probably saying to herself, 'thank goodness I'm so done of…

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★

    ""Halloween Kills" doesn't do much to move the Michael Myers saga forward. This is not the best hardcore horror that you hope to see through." "It may have it's intensity and some shocking moments that you probably won't expect." But then you like - "okay, let move on." The performances by the whole cast are decent. "Jamie Lee Curtis may have returns as one of her iconic roles, but it doesn't hold up too way." The directing by David Gordon…

  • The Nun

    The Nun

    ""The Nun" may have a spooky atmospherics and a couple decent set-pieces, but it's sins include inconsistent logic and narrative slackness." "For me, in my opinion, it drags to the point, you wondering: What going on here? To the point, I felt bored watching it until the last couple minutes, I seen the finale." The performances by the cast are strong, but failed due to the lack of events that were going on. The directing by Corin Hardy was okay,…

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

    ""The Conjuring: The Devil Made Me Do It" might be the third film from "The Conjuring" franchise, but represents a comedown of the core of all three of them."" "I has some interesting parts that are eye-catching. But what I will admit from the first two films. There's a twist that make this one different from the previous ones." The performances by the cast is fine. "Vera Farmiga and Patrick Wilson keep the audience invested." The directing by Michael Chaves…

  • Halloween H20: 20 Years Later

    Halloween H20: 20 Years Later

    ★★½

    ""Halloween H2O: 20 Years Later" is the best of the many sequels, yet still pales in comparison to the original Halloween." Yet at times to drags and jump scares that try to get you, but failed to actually get you. Some are noticeable at times. Th÷ performances by the cast is okay. But I will point out, that "Jamie Lee Curtis is fearless and holds her ground as Laurie Strode." The directing by Steve Miner is fine for what he's…

  • Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

    Scouts Guide to the Zombie Apocalypse

    ★★★

    What I got to say about "Scouts Guide to the Zombie Apocalypse" is a different combination of horror and comedy into one movie. "It's funny and entertaining." The performances by the whole cast is decently fine. The directing by Christopher Landon is fine. The screenplay by Carrie Lee Wilson, Emi Mochizuki, and Lona Williams - all three of them, came up with moments of interesting plot twist in their writing, in my opinion. The is fine. The choreography is good.…

  • Tom Clancy's Without Remorse

    Tom Clancy's Without Remorse

    ★★½

    What I got to say about "Without Remorse" is that it tries to be a "descent" action thriller, but the movie just slowly falls apart. To me, it seems like I seen the some plot twist before. The performance by the whole cast is okay. "Michael B. Jordan gives everything he got. Unfortunately, the atmosphere doesn't help [him.] The directing by Stefano Sollima is fine. The screenplay by Taylor Sheridan and Will Staples tries to deliver the goods, but in…

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★★

    What I got to say about "Promising Young Woman" is that it's a game changing masterpiece. "It's intense, thilling, engaging, and totally unpredictable." The performances by the whole cast is really good. "Carey Mulligan delivers a mind-blowing performance. [A] career highlight for her." The directing and screenplay by Emerald Fennell is an auspicious feature debut. The cinematography is good. The choreography is also good. The score by Anthony B. Willis is great. Finally, the effects are good too. "I have to report, that "Promising Young Woman" is an boldly provocative, timely revenge thriller that is worth seeing!"

  • Voyagers

    Voyagers

    ★★★½

    What I got to say about "Voyagers" is that it's a really interesting film from start to finish." I really enjoyed it. "It's intense, thillring and it makes you wonder, what's going to happen next - moments when your watching it." The performances by the whole cast is really good. "Tye Sheridan and Lily-Rose Depp are really great. And Fionn Whitehead is delivers a vicious, yet comparing performance." The directing and screenplay by Neil Burger is both good. The cinematography…

  • Chaos Walking

    Chaos Walking

    ★★

    What I got today about "Chaos Walking" is an okay of movie, but not that crazy about it through. "It has it's moments of caring about what's going on and there are times you don't." The performances by the whole cast is okay. "Tom Holland and Daisy Ridley do their best of what they were given." The directing by Doug Liman is okay. The screenplay by Christopher D. Ford and Patrick Ness has it's moments of unclear character oaks/department. It…

  • Mank

    Mank

    ★★

    What I got to say about "Mank" is that it's a okay of a movie about what Hollywood was like years ago. "It has a really slow pace to it. In my opinion, the film drags." The performance by the cast is fine. The directing by David Fincher is okay. The screenplay by Jack Fincher is [to me] is not that interesting. The cinematography is beautifully shot to perfection. The choreography is fine. The score by Trent Reznor and Atticus Ross is good. Finally, the effects are fine as well.

  • The Father

    The Father

    ★★★★★

    What I got to say about "The Father" is that it's a must see. "It's powerful, heartbreaking, moving and emotionally wrenching. The performances by the cast is really amazing and we'll acted. "Anthony Hopkins deliver unforgivable tour de force of a performance. Mr. Hopkins is on top of his game. And Olivia Coleman gives an affecting and tender performance." The directing by Florian Zeller is very well done. The screenplay by Christopher Hampton and co-written also by Florian Zeller is…