Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
What They Had

What They Had

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heavenly Bodies

Heavenly Bodies

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Evan Wood

Evan Wood

×
Edit this entry  
07
The World According to Garp

The World According to Garp

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Gross Anatomy

Gross Anatomy

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Pilot's Wife

The Pilot's Wife

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paperhouse

Paperhouse

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Living Out Loud

Living Out Loud

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Just Between Friends

Just Between Friends

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Queen Bees

Queen Bees

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pieces

Pieces

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Broadway: Beyond the Golden Age

Broadway: Beyond the Golden Age

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
All Over Me

All Over Me

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Live Wire

Live Wire

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Housekeeping

Housekeeping

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Breezy

Breezy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dolores Claiborne

Dolores Claiborne

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jeremy

Jeremy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Middle of the Night

Middle of the Night

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Link

Link

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Champion

The Champion

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
No Laughing Matter

No Laughing Matter

1998
×
Read the review Edit this entry  
31
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Dangerous Woman

A Dangerous Woman

1993
×
Read the review Edit this entry  
28
Joe Bell

Joe Bell

2020
×
½
Read the review Edit this entry